Çevremiz

Apollo Tapınağı : Marcus Antonius ve Kleopatra'nın Buluşma Noktası

Apollo Tapınağı - Sunis Evren Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 9 km 22 dakika uzaklıktadır.

Apollo Tapınağı kalıntılarına bir ziyaret romantizm ve tarih severlere büyüleyici bir deneyim sunar. Anthony nin Kleopatra ile tanıştığı yer olduğuna inanılan Apollo Tapınağını, Kleopatra ya sevgisinin ve ona olan bağlılığının bir işareti olarak yapılmıştır.

Romantik bakış açısı olmadan bile, Apollo Tapınağı MS 2. yüzyıldan kalma muhteşem bir mimari eseridir . Bu çağın diğer tapınaklarından farklı kılan şey, bir çift Korinth sütunu olan antechamber dir. Işık ve müzik tanrısı Apollo nun şerefine inşa edilmiştir.

Card image cap
Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi - Sunis Evren Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 13 km-19 dakika uzaklıktadır.

Manavgat çayı dar ve dik yamaçlardan akarak Antalya’ya 80 km mesafede manavgat şelalesini oluşturur. 93 km uzunluğunda olan Manavgat nehrinin suları 3-4 metre gibi az bir yükseklikten dökülmesine rağmen çok geniş alan üzerinde olduğu için görülmeye değer bir manzara oluşturur.

Manavgat nehri Torosların Şeytan dağlarından doğan bir çok derenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Manavgat şelalesinin çevresinde yeşillik alanlarda sus sesini dinleyerek huzur bulabileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz alanlar, seyir terasları ve balık yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

Antalya yöresinin en büyük akarsuyu olan Manavgat bölgenin su ihtiyacını karşılamada önemli rol oynamaktadır. Bir dönem suyu iyice azalan Manavgat şelalesinin su oranı normale dönmüştür ve bu şelale korunması gereken taşınmaz tabiat varlığı olarak tescil edilmiştir. Manavgat şelalesine gittiğinizde eğer vaktiniz varsa nehirde yapılan bot turlarına katılmanızı tavsiye ederiz.

Card image cap
Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon - Sunis Evren Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 60 km 1 saat uzaklıktadır.

Köprülü Kanyon yıllık 5-6 milyonluk yerli ve yabancı ziyaretçisi ile Antalya ve Türkiye nin en çok gezilen yerleri arasında yer almaktadır. Türkiye büyük millet meclisi tarafından 1973 yılında milli park ilan edilen bölge 36.614 hektar alana sahip olup, bu geniş alanda geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt,tavşan, sansar, porsuk, yaban domuzu gibi yaban hayvanlarının doğal ortamda korunması ve çoğalmaları sağlanmaktadır.

Köprülü Kanyon sahip olduğu tarihi eserleri, doğal güzellikleri, on binlerce türde bitki örtüsü ve çeşidi, turkuaz yeşili rengi ile akıp giden Köprüçay Irmağı ile sloganımızda olduğu gidi; Dünyadaki Cennet olarak adlandırılmaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı nehir kanosu, rafting başta olmak üzere, doğa yürüyüşü, jip safari, atv safari, bisiklet gezileri, at gezileri, nehir kenarı kamp, kanyon geçişi, kaya tırmanışı, yaban hayatı gözetleme, çelik halat ve yüksek ip parkurları, akarsu nehir balık avı, domuz ve geyik avı, dağ keçisi avcılığı ve daha bir çok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

Selge Antik kenti, Oluk Köprü, Aziz Paul Yürüyüş Yolu bölgeye gelen ziyaretçilerin başlıca gezebilecekleri yerler arasında bulunmaktadır.

Aspendos Antik Kenti ve Tiyatro

Aspendos Tiyatrosu - Sunis Evren Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 26 km 23 dakika uzaklıktadır.

Aspendos dendiğinde akla ilk bu ilçeyle ilgili anlatılan mitoloji gelir. Çok eski zamanlarda bir kral vardır ve bu kralın artık evlilik çağına gelmiş kızı vardır. Kral kızını evlendirmek ister ancak kızına layık eşi seçmesi öyle kolay olmayacaktır. Şehre ve insanlığa faydalı olabilecek bir şey yapana kızımı vereceğim der. Bunun üzerine çok farklı yaratıcılıklarla bir şeyler üretmeye çalışır şehrin gençleri. Ancak iki mimar vardır ki muhteşem eserler yaparlar. Bir tanesi su kemerlerini inşa eder biri de devasa bir tiyatro. Kral iki eseri de çok beğenir ancak insanlara su getirmenin daha faydalı olduğunu düşünerek su kemerlerini inşa eden mimara kızını vermeye karar verir. Ancak kızın gönlü diğer mimardadır ve babasına tiyatroyu bir kez daha görmesini ve öyle karar vermesini söyler birlikte tiyatroya giderler. O sırada tiyatroyu inşa eden mimar tiyatronun orkestrasında ellerini başına koymuş ve kendi kendine konuşmaktadır. Kral ve kızı da tiyatronun en üst kısmında mimardan habersiz tiyatronun ihtişamına bakmaktadırlar. Ama mimar kendi kendine - kralın kızıyla ben evlenmeliyim diye tekrar ederken o kadar uzakta ve yüksekte olmalarına rağmen kral ve kızı mimarın sesini çok net duyunca Kral bu akustiğin muhteşemliğine inanamaz ve kararını değiştirir kızını tiyatroyu yapan mimara verir. Çünkü krala göre bu mimar olağanüstü bir şey yaratmıştır ve bunu yapabilen biri kızı için daha neler yapacaktır. Muhteşem tiyatronun mimarı Aspendos lu Theodorus un oğlu Zenon dur. Düğünleri de bu tiyatroda olur. Bugün bile hala hem su kemerlerini hem de bu meşhur tiyatroyu görmeniz mümkündür.

Aspendos antik çağların zengin liman kentlerinden biriydi ve Akalar tarafından Serik ilçesinin 8km doğusunda dağlık bölgenin düzlüğe ulaştığı yerde MÖ 10. yy da kurulmuştur. Pamfilyanın önemli kentlerinden biri olan Aspendos biri büyük diğeri küçük olan iki tepe üzerine yayılacak kadar genişlemiştir. Aspendos MÖ 5.yy da sikke basan Attik Deniz Birliğinin yegane şehirlerdendi.

Mitolojide bahsettiğiniz tiyatro ise MS 2. yy Romalılar tarafından inşaa edilmiştir. Bu tiyatro inşa edildiğinde o dönem inanılan, kentin tanrılarına ve imparatorun ailesine ithaf edilmiştir. Tiyatro günümüzde de sapasağlam ayaktadır ve en popüler festival ve konser alanlarından biridir.

Mitolojide bahsedilen su kemerleri de kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. Eski çağlardan günümüze kalan nadir örneklerden biri olan bu su kemerleri muhteşem mimarisiyle Kuzeydeki dağlardan şehre suyu 1km boyunca taşır. Su 15m yükseklikten kemerlerin üzerindeki kanallarla önce su kulelerine taşınır oradan da şehre dağıtılırdı. Bu kemerler Tiberius Claudius Italicus isimli mimar tarafından MS 2. yy da yapılmıştır.

Rezervasyon